Hamahiru hautagai-zerrenda aurkeztu dira Gipuzkoan Eusko Legebiltzarrerako hauteskundeetarako

Astelehenean, martxoaren 2an, bukatu zen Eusko Legebiltzarrerako hauteskundeetara hautagai-zerrendak aurkezteko epea eta Gipuzkoan, hamahiru alderdi aurkeztu dira, eta Araban, hamalau.

Orain dela lau urte, 2016an, hamaika zerrenda aurkeztu ziren eta oraingoan hiru gehiago izango dira. Euskal Herriko Agintaritzaren Aldizkarian argitaratu dituzte zerrenda guztiak. 

Hona hemen aurkeztutako alderdiak:

  • 1.- Euskal Herria Bildu Federazioa  (EH BILDU)
  • 2.- Euzko Alderdi Jeltzalea (EAJ-PNV)
  • 3.- Euskadiko Alderdi Sozialista-Euskadiko Ezkerra (PSE-EE)
  • 4.- Animalien tratu txarren kontrako alderdi animalista (PACMA)
  • 5.- Libres por Euskadi (LxE)
  • 6.- Aulki Zuriak  (EB/AZ)
  • 7.- Bidezko Mundurantz ( PUM+J)
  • 8.- Equo Berdeak Euskadi
  • 9.- VOX
  • 10.- PP+Cs
  • 11.- Union Cristiano Democrata Española (UCDE)
  • 12.- Elkarrekin Podemos
  • 13.- Recortes Cero-Solidaria-Los Verdes (Recortes Cero-LV-S)

Debagoiendarrak zerrendatan

Aurkeztutako zerrendatan hainbat debagoiendar daude.

EAJ: 

  • 01.– Bakartxo Tejeria Otermin
  • 02.– Maria Eugenia Arrizabalaga Olaizola
  • 03.– Joseba Egibar Artola
  • 04.– Arantza Tapia Otaegi 
  • 05.– Irune Berasaluze Lazkano
  • 06.– Kerman Orbegozo Uribe
  • 07.– Iñaki Agirre Arizmendi
  • 08.– Maialen Gurrutxaga Uranga 
  • 09.– Aitor Urrutia Oianguren 
  • 10.– Eva Juez Garmendia
  • 11.– Aitor Aldasoro Iturbe
  • 12.– Elena Lete Garcia
  • 13.– Garikoitz Mendizabal Etxeberria
  • 14.– Markel Aranburu Bartau
  • 15.– Ane Beitia Arriola
  • 16.– Joana Ezkiaga Jauregi
  • 17.– Maria Ubarretxena Cid
  • 18.– Xanti Gurrutxaga Elorza
  • 19.– Olatz Peon Ormazabal
  • 20.– Jose Ramon Zubizarreta Alegria
  • 21.– Saioa Bandres Moneo
  • 22.– Unai Elkoro Oianguren
  • 23.– Irune Galarraga Ezenarro
  • 24.– Jon Andoni Urdangarin Urrutia
  • 25.– Markel Olano Arrese

Ordezkoak:

  • 01.– Iker Laka Barandika
  • 02.– Jasone Ugarte Garcia de Andoain
  • 03.– Xabier Ochoa Muñoz 
  • 04.– Ane Abarrategi Baamonde
  • 05.– Aitana Agirre Loiarte

EH Bildu:

  • 01.– Maddalen Iriarte Okiñena
  • 02.– Nerea Kortajarena Ibañez
  • 03.– Rebeka Ubera Aranzeta
  • 04.– Arkaitz Rodriguez Torres
  • 05.– Lore Martinez Axpe
  • 06.– Ander Rodriguez Lejarza
  • 07.– Oihana Etxebarrieta Legrand
  • 08.– Eraitz Saez de Egilaz Ramos
  • 09.– Ibai Iriarte San Vicente
  • 10.– Mirene Begiristain Zubillaga
  • 11.– Ibai Fresnedo Moreno
  • 12.– Roke Akizu Aizpiri
  • 13.– Oihana Briones Aramendi
  • 14.– Dani Lopez Moreno
  • 15.– Marina Madariaga Oteo
  • 16.– Jose Angel Izquierdo Gorjon Trosko
  • 17.– Xabier Arregi Iparragirre
  • 18.– Maria Jesus Dorronsoro Malatsetxebar
  • 19.– Nekane Zinkunegi Barandiaran
  • 20.– Andoni Iriondo Otxotorena
  • 21.– Mari Carmen Eizmendi Peñagarikano
  • 22.– Josean Egilegor Santana
  • 23.– Izaro Elorza Arregi
  • 24.– Haizea Kortabararia Garetxana
  • 25.– Eneko Maioz Ganboa

Ordezkoak:

  • 01.– Maitane Gonzalez Mugika
  • 02.– Lore Agirre Zipritia
  • 03.– Ane Arruti Lopetegi
  • 04.– Aritz Arzallus Agirrezabala

PSE-EE:

  • 01.– Eneko Andueza Lorenzo 
  • 02.– Susana Corcuera Leunda 
  • 03.– Ignacio Maria (Iñaki) Arriola Lopez
  • 04.– Maria Arrate (Miren) Gallasategui Oyarzabal (Eibartarra, Antzuolako zinegotzia)
  • 05.– Enrique Jose Ramos Vispo 
  • 06.– Maria Luisa del Pilar Garcia Gurruchaga 
  • 07.– Fernando San Martin Gubia 
  • 08.– Gloria Vazquez Herranz 
  • 09.– Sergio Javier Alzaga 
  • 10.– Ana Priede Merchan 
  • 11.– Francisco Jose Suarez Perez 
  • 12.– Nerea Errasti Valle
  • 13.– Ricardo Crespo Rubio 
  • 14.– Maialen Alonso Labandibar 
  • 15.– Jose Maria Villanueva Telleria 
  • 16.– Agustina Gaztelumendi Iglesias
  • 17.– Oscar Valbunea Pascual
  • 18.– Maria Teresa (Maite) Iglesias Sanchez
  • 19.– Carlos Garcia Hernandez
  • 20.– Eva Alvarez Atanes 
  • 21.– Jose Antonio Sanchez Almaraz 
  • 22.– Ascension Parron Peguero
  • 23.– Ignacio (Iñaki) Dubreuil Churruca
  • 24.– Montserrat Luis Cano 
  • 25.– Miguel Angel Buen Lacambra

Ordezkoak:

  • 01.– Maria Rodriguez Rodriguez
  • 02.– Juan Maria (Ion) Aldalur Arocena
  • 03.– Sara Hidalgo Garcia
  • 04.– Jose (Piquelo) Garcia Avila
  • 05.– Maria Teresa Santos Cañas

Elkarrekin-Podemos:

  • 01.– David Soto Rodriguez 
  • 02.– Jon Hernandez Hidalgo 
  • 03.– Eva Abuin Bideburu 
  • 04.– Victor Jose Lasa Briz 
  • 05.– Arantza Gonzalez Garcia 
  • 06.– Nagore Basurto Escamilla 
  • 07.– Josetxo Arrieta Arrieta 
  • 08.– Jaione Aristregi Cao 
  • 09.– Patricia Insua Cerretani 
  • 10.– Juan Luis Merino Sanabria 
  • 11.– Ion Collar Rioseco
  • 12.– Marta Ezquerecocha Diez 
  • 13.– Haizea Garay Gallastegui 
  • 14.– Ubaldo Ortiz Rodrigo
  • 15.– Blanca Merchan Ropero 
  • 16.– Evaristo Rodriguez Rabano 
  • 17.– Carmen Salido Sierra
  • 18.– Maria Valiente Gonzalez 
  • 19.– Santi Jimenez Ussia 
  • 20.– Ines Benitez Lozano 
  • 21.– Carlos Rodriguez Rubio 
  • 22.– Tina Pedroche Rodriguez 
  • 23.– Miguel Usabiaga Barcena
  • 24.– Miren Alazne Sukia Galparsoro 
  • 25.– Antton Karrera Agirrebarrena

Ordezkoak:

  • 01.– Maria Angeles Garcia Calle

Equo-Berdeak:

  • 01.– Miren Edurne Baranda de Miguel 
  • 02.– Alberto Bezunartea Fernandez 
  • 03.– Raisa Iratxe Garcia Isasa 
  • 04.– Angel Maria Garcia Martin 
  • 05.– Maria Jesus Berasategui Perez 
  • 06.– Rafael Bernal Gato 
  • 07.– Oroitz Aguirre Imaz 
  • 08.– Maria Jesus Aguirre Unceta 
  • 09.– Iñigo Aguirre Arrieta
  • 10.– Monica Monteagudo Casas 
  • 11.– Miguel Maria Rodriguez Barbero 
  • 12.– Isidoro Garcia Martin 
  • 13.– Ana Maria de Benito Sanz 
  • 14.– Maria del Carmen Muela Aparicio 
  • 15.– Eneko Muruzabal Elezcano 
  • 16.– Miren Olatz Goikouria Miñaur
  • 17.– Juan Antonio Jerico Fernandez 
  • 18.– Iker Bereciartua Castrillo 
  • 19.– Tania de Sousa Gines
  • 20.– Emilia Macias Maldonado 
  • 21.– Aiert Lizarralde Ortiz de Zarate 
  • 22.– Elvia Maldonado Flete 
  • 23.– Anjel Jimenez Jimenez
  • 24.– Jaime Duran Laviña
  • 25.– Iker Montero Madrid

Ordezkoak:

  • 01.– Ane Garcia Riaño
  • 02.– Iker Carrasco Mendez
  • 03.– Maria Rosario Bautista Muriel 
  • 04.– Joanes Nuñez Oyarzabal
  • 05.– Ana Maria Requejo Diaz

Araban hamalau alderdi

Araban, ostera, hamalau izango dira aurkeztutako alderdiak, Gipuzkoan baino bat gehiago.

  • 1.- Euzko Alderdi Jeltzalea (EAJ-PNV)
  • 2.- Euskadiko Alderdi Sozialista-Euskadiko Ezkerra (PSE-EE)
  • 3.- Animalien tratu txarren kontrako alderdi animalista (PACMA)
  • 4.- Ongi Etorri (O.E.)
  • 5.- Euskal Herria Bildu Federazioa  (EH BILDU)
  • 6.- Aulki Zuriak  (EB/AZ)
  • 7.- Equo Berdeak Euskadi
  • 8.- VOX
  • 9.- Liga Foralista-Foruzaleak (LFE)
  • 10.- Libres por Euskadi (LxE)
  • 11.- Bidezko Munduratz (PUM+J)
  • 12.- PP+Cs
  • 13.- Elkarrekin Podemos-IU
  • 14.- Recortes Cero-Solidaria-Los Verdes (Recortes Cero-LV-S) 

Debagoiendarrak badaude bi zerrendatan ere. Alderdi Sozialistaren zerrendan laugarren lekuan doa Alberto Alonso Martin oñatiarra eta Elkarrekin Podemos alderdiaren zerrendan hemeretzigarren dago Salvador Gonzalez Santiago.

ALBISTEAK MUGIKORREAN

Debagoieneko albiste nabarmenenak eta azken ordukoak Whatsapp edo Telegram bidez jaso gura dituzu? Harpidetu zaitez doan!

WHATSAPP: Bidali ALTA 688 69 00 07 telefono zenbakira –Whatsapp bidez–.

TELEGRAM: Batu zaitez @GoienaAlbisteak kanalera.